İçeriğe Atla Menüye Atla
 

PROJELER

ALPASLAN-II BARAJI VE HES

Muş'ta Murat Nehri üzerinde inşaatı devam eden Alpaslan II Barajı ve HES 280 MWe kurulu güce ve yıllık 862 milyon 270 bin kWh elektrik üretim kapasitesine sahip olacaktır. Bu üretim kapasitesi 375 bin kişinin yaşadığı bir şehrin tüm elektrik enerjisi ihtiyacına karşılık gelmektedir.

Alpaslan-II barajı bünyesinde; Hidrolik Oturma Ölçerler, Toplam Basınç Ölçerler, Temel Tip Ve Kuyu Tip Piyezometreler,  Gerilme Ölçerler, Tiltmetreler(Eğim Ölçerler), Rezervuar Su Seviye Ölçerler, In-Place İnklinometre Sistemleri, Manyetik Ekstansometreler, Kuvvetli Sarsıntı Ölçerler, V-Savak Sızıntı Suyu Ölçerler ve çeşitli röperler tarafımızca yerleştirilecek ve otomatik veri toplama sistemlerine bağlanacaktır. Süpervizyon hizmetlerine ek olarak raporlama ve yapı sağlığı izleme hizmetleri de tarafımızca sağlanacaktır.

ALPASLAN-II BARAJI VE HES
ALPASLAN-II BARAJI VE HES

AŞAĞI KALEKÖY BARAJI VE HES

Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesi, Yiğitler (Vahkin) Deresi ile Murat Nehri birleşim yerinin yaklaşık 2 km akış aşağısında, Genç ilçe merkezinin kuş uçuşu 15 km kuzeydoğusundadır. Murat Nehri üzerinde kurulacak tesisin kurulu gücü 500,00 MWe olup yıllık 1.193,17 GWh enerji üretmesi planlanmaktadır.

Kompozit olarak tasarlanan Aşağı Kaleköy baraj gövdesinin gövdesinin sol sahili asfalt çekirdekli dolgu, sağ sahili ise SSB olacaktır. Bu özelliği ile Türkiye’nin İlk Asfalt Çekirdekli Barajı olacak olan Aşağı Kaleköy Projesi’nin dolgu hacmi

3.370.000 m³ ve SSB hacmi ise 1.900.000 m³’tür. 945,00 m uzunluğundaki kretinin genişliği 10,00 m olup talvegden 95,00 m, temelden 107,00 m yüksektedir.

Sağ sahilde gövdeden bağımsız olarak tasarlanan santral binası 3 büyük ve 1 küçük üniteden (3 x 155,49 MWe + 33,53 MWe) oluşmaktadır.

Dört radyal kapaklı dolusavak yapısı, SSB gövde üzerinde sağ sahilde  inşa edilecek olup, kapasitesi 9.247 m³/s dir.

500,00 MWe kurulu gücü ile Aşağı Kaleköy Barajı ve HES, tamamlandığında Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen En Büyük Kurulu Güce Sahip Beşinci HES projesi unvanına sahip olacaktır

Aşağı Kaleköy barajı bünyesinde; Toplam Basınç Ölçerler, Temel Tip Piyezometreler, V-Savak Sızıntı Suyu Ölçerler, Rezervuar Su Seviye Ölçerler, Kuvvetli Sarsıntı Ölçerler, İki Ve Üç Yönlü Derz Ölçerler, Deformasyon Ölçerler, Kuyu Tipi Çelik Çubuklu Ekstansometre Sistemleri, Rezervuar Su Sıcaklığı Ölçerler, Kısa Dönem Sıcaklık Ölçerler, Düz ve Ters Sarkaç Sistemleri, İki Eksenli İnklinometreler, Hidrolik Oturma Ölçerler ve Düşey, Yatay ve Manyetik Ekstansometre Sistemleri tarafımızca yerleştirilecek ve otomatik veri toplama sistemine bağlanacaktır.  Süpervizyon hizmetlerine ek olarak raporlama ve yapı sağlığı izleme hizmetleri de tarafımızca sağlanacaktır.

AŞAĞI KALEKÖY BARAJI VE HES
AŞAĞI KALEKÖY BARAJI VE HES

ÇETİN BARAJI

Çalışmaları devam eden ve  Pervari ve Şirvan İlçeleri sınırları içerisinde Botan Çayı üzerinde Türkiye’nin ilk asfalt çekirdekli dolgu barajı olacak olan Çetin HES bölgenin en önemli yatırımları arasında yer alıyor.
İnşaat çalışmalarında istihdam açısından bölge insanın çalıştırışacağı proje 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında yapımı Özel sektör tarafından inşa edilmekte.  517 MW kurulu gücündeki bu proje tamamlandığında yılda 1 Milyar 460 Milyon Kilovatsaat enerji üretimi sağlanacak ve Siirt ili büyüklüğünde 6 ilin elektrik ihtiyacı karşılanabilecektir.

Çetin Barajı bünyesinde; Toplam Basınç Ölçerler, Temel Tip Piyezometreler, V-Savak Sızıntı Suyu Ölçerler, İki Yönlü Ve Üç Yönlü Derz Ölçerler, Deformasyon Ölçerler, Kısa ve Uzun Dönem NTSC Beton Sıcaklığı Ölçerler, Düşey İnklinometre Sistemleri, Kuvvetli Sarsıntı Ölçerler ve Düz Sarkaç sistemleri tarafımızca yerleştirilecek ve otomatik veri toplama sistemlerine bağlanacaktır. Süpervizyon hizmetlerine ek olarak raporlama hizmetleri de tarafımızca sağlanacaktır.

ÇETİN BARAJI
ÇETİN BARAJI

ILISU BARAJI

2015 yılında hizmete alınması planlanan proje, kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da, Atatürk Barajı, Karakaya Barajı ve Keban Barajı'ndan sonra 4. büyük HES olma özelliğini kazanacak.

Ilısu Barajı; Mardin ve Şırnak İl sınırları arasında Dargeçit ilçesinin 15 Km. doğusunda, Dicle Nehri üzerinde yer alacak. Ilısu Barajı ön Yüzü Beton Kaplı kaya dolgu tipinde olup temelden yüksekliği 135 m olacak. Barajın maksimum su kotu 526,82 metre, toplam gövde hacmi 23,7 milyon metreküp, rezervuar hacmi ise 10,6 milyar metreküp olacak. Barajın kurulu gücü 1200 MW olup üreteceği toplam enerji 4,12 milyar KWh’tır. Ilısu Barajı ile üretilecek olan elektrik enerjisi, şu an Türkiye'de hidroelektrik santralleri vasıtasıyla üretilecek olan enerjinin %10’unu oluşturacak.

Bu enerji üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı'nda tutulacak ve daha sonra inşa edilecek Cizre Barajına bırakılacak sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi ovalarında toplam 121 bin hektar alanın modern sulama teknikleriyle sulanması da mümkün olacak.

Ilısu barajı bünyesinde; Up-Lift Tip, Elektrikli Tip ve Temel Tip Piyezometreler, Hidrolik Oturma Ölçerler, V-Savak Sızıntı Suyu Ölçerler, Derz Ölçerler, Kuyu Tip Çelik Çubuklu Ekstansometreler, Toplam Basınç Ölçerler, Gömülü Tip Kısa ve Uzun Dönem Sıcaklık Ölçerler, Kuvvetli Sarsıntı Ölçerler, Rezervuar Su Sıcaklığı Ölçerler ve Yatay Ekstansometreler tarafımızca yerleştirilmiş olup yapı sağlığı izleme ve raporlama hizmetleri de tarafımızca verilmektedir.   

ILISU BARAJI
ILISU BARAJI

KARAKURT BARAJI VE HES

Kars İli Sarıkamış ilçesi sınırı içerisinde Aras nehri üzerinde yer alan Karakurt Barajı 6446 sayılı elektrik piyasası kanunu EPDK’dan alınan üretim lisansı kapsamında asfalt çekirdekli kaya dolgu baraj tipinde Türkiye’de inşa edilecek ilk baraj özelliğini taşıyor.  Karakurt barajı ve HES derivasyon tünelleri, baraj gövdesi, dolu savak, enerji tünel, cebri boru santral binası ve salt sahası ünitelerinden oluşmaktadır. Sağ sahilde yedi yüz yetmiş metreküp bölü saniye dizayn kapasitesinde, 6.3 metre iç çapında, at nalı 888 ve 1000 metre uzunluğunda olmak üzere iki adet tünelden oluşmaktadır. Aras nehri üzerinde gövde uzunluğu 137 metre yüksekliğinde, 497 metre olan baraj gövdesi hacmi yaklaşık altı milyon metreküp olan asfalt çekirdekli kaya dolgu baraj tipindedir. 1 Temmuz 2016 tarihinde inşaat çalışmaları başlayan Karakurt Barajı ve HES Projesinin Aras havzasındaki en büyük baraj olarak 2019 yılı sonunda işletmeye geçmesi öngörülmektedir.

Karakurt Barajı ve HES Projesi bünyesinde; Hidrolik Oturma Ölçerler, Toplam Basınç Ölçerler, Temel Tip Ve Kuyu Tipi Piyezometreler, Gerilme Ölçerler, Tiltmetreler (Eğim Ölçerler), Rezervuar Su Seviye Ölçerler, İn-Place İnklinometre Sistemleri, Manyetik Ekstansometre Sistemleri, Kuvvetli Sarsıntı Ölçerler, V-Savak Sızıntı Suyu Ölçerler ve çeşitli röperler tarafımızca yerleştirilecek ve otomatik veri toplama sistemine bağlanacaktır. Süpervizyon hizmetlerine ek olarak raporlama ve yapı sağlığı izleme hizmetleri de tarafımızca sağlanacaktır.

KARAKURT BARAJI VE HES
KARAKURT BARAJI VE HES

MELEN BARAJI

Melen Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Sakarya ilinin, Kocaali ilçesinde Melen Çayı üzerinde yapılmaktadır. Barajın asıl işlevi Büyük Melen Projesi kapsamında İstanbul'a içme suyu temin etmektir. Barajdan ikincil fayda olarak elektrik üretilecektir. Baraj 45 MW kurulu güce sahip olacaktır. Melen içme suyu projesinin birinci, ikinci ve üçüncü aşamaları devreye girdikçe üretilen enerji de azalacaktır. İlk aşamada 183,33 Gwh/yıl, ikinci aşamada 140,60 Gwh/yıl, geri kalan ömründe 92,92 Gwh/yıl üretim yapacaktır.50 yıl ömür beklenen baraj Melen Çayının denize döküldüğü yere 7 km uzaklıktadır. Baraj alanında çayın drenaj havzası 2.371 km², yıllık ortalama debi 1599 hm³/yıldır. Bu akışın %67'sine tekabül eden 1077 hm³/yıl İstanbul'a içme suyu olarak gönderilecektir.

Melen Barajı bünyesinde; Temel Tip Ve Kuyu Tipi Piyezometreler, Kaya Tipi Ve Termometreli Tip Deformasyon Ölçerler, Elektronik V-Savak Debi Ölçerler,Kısa Ve Uzun Dönem Sıcaklık Ölçerler, Derz ve Çatlak Ölçerler, Kuvvetli Sarsıntı Ölçerler, Su Seviye Ölçerler ve çeşitli röperler tarafımızca yerleştirilmiş olup ARGUS web tabanlı yazılımına bilgi aktarımı sağlanmıştır. Yazılım sayesinde yerleştirilen tüm enstrümanların gözlenmesi; yetkilendirilen kişilerin internet üzerinden sisteme girişi ile mümkün kılınmıştır. Yerleştirilen ölçüm cihazlarına ait raporlama faaliyetleri tarafımızca yürütülmektedir.  

MELEN BARAJI
MELEN BARAJI

ŞEMKİRÇAY BARAJI VE HES

2009 yılında Azerbaycan’ın Şemkir kentinde bulunan Şemkir Çayı nehri üzerinde yapımına başlanan 196 metre gövde yüksekliği ile ülkenin en yüksek kil çekirdekli kaya dolgu barajı olan Şemkirçay Barajı ülkenin verimli topraklarını sulamasının yanı sıra ikinci büyük kent olan Gence’nin ve Şemkir’in içme suyunu da karşılayacak. Şemkirçay Barajı elektrik enerjisi üretiminde de ülkenin önemli bir ihtiyacına cevap verecek.

Şemkirçay Barajı ve HES projesi bünyesinde; Temel Tip Ve Gövde Tipi Piyezometreler,  Rezervuar Su Seviye Ölçerler,  Manyetik Ekstansometre Sistemleri ve çeşitli röperler tarafımızca yerleştirilmiş ve otomatik veri toplama sistemine bağlanmıştır.  Süpervizyon hizmetlerine ek olarak raporlama ve yapı sağlığı izleme hizmetleri de tarafımızca sağlanmaktadır.

ŞEMKİRÇAY BARAJI VE HES
ŞEMKİRÇAY BARAJI VE HES

YUSUFELİ BARAJI VE HES

Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve 270 metre gövde yüksekliği ile dünyanın en yüksek barajları listesinde 7. sıraya yerleşecek olacak olan 540 MWe kurulu güce sahip olacak Yusufeli Barajı ile yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Bu üretim miktarı Türkiye elektrik tüketiminin binde 7'sine karşılık gelmektedir.
2 milyar 130 milyon m3 depolama kapasitesine sahip Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde işletmede olan ve kurulacak HES'ler içerisinde en yüksek depolama kapasitesine sahiptir. Barajın depolama kapasitesi, Çoruh Nehri'nin yıllık debisinin yaklaşık %30'una karşılık gelmektedir. Bu özelliğiyle Yusufeli Barajı'nın alt kotlarında bulunan dört barajdaki enerji üretim verimi de artacaktır.

Yusufeli Barajı bünyesinde; Eğim Ölçerler, Kuyu Tip Ekstansometreler, V-Savak Sızıntı Suyu Ölçerler, Gerilme Ölçerler, İki ve Üç Yönlü Derz Ölçerler, Sıcaklık Ölçerler, Temel Tip Piyezometreler, Rezervuar Su Seviye Ölçerler ve Kuvvetli Sarsıntı ölçerler tarafımızca yerleştirilecek olup yapı sağlığı izleme ve raporlama hizmetleri tarafımızca verilecektir.  

YUSUFELİ BARAJI VE HES
YUSUFELİ BARAJI VE HES